НачалоЗа насРемонтиКаталог
Сватбени халкиМъжки пръстениДамски пръстениБогородициКръстовеЗодии
Любопитно
За златотоКарати златоЗлато - неща които не знаетеЗа Среброто
Борсови котировки
KITCO Злато NYKITKO Сребро NYKITCO Злато LONDONKITCO Сребро LONDON
ВидеоФорумКонтакт
Меню
· Начало
· За нас
· Ремонти
» Каталог
· Сватбени халки
· Мъжки пръстени
· Дамски пръстени
· Богородици
· Кръстове
· Зодии
» Любопитно
· За златото
· Карати злато
· Злато - неща които не знаете
· За Среброто
» Борсови котировки
· KITCO Злато NY
· KITKO Сребро NY
· KITCO Злато LONDON
· KITCO Сребро LONDON
· Видео
· Форум
· Контакт
изображение от каталога
DAMIANOVI_GOLD/Virgin
Свали изображението Големина:500x600
Клипове
Здравей
Потребител:

Парола:


Помни ме

[ Забравена парола? ]
Онлайн
Гости: 1
Регистрирани: 0
На тази странница: 1
Регистрирани: 61, най-новият: anjel78
Борса Злато
[Most Recent Quotes from www.kitco.com]
Валутни курсове


Последно от форумите
Re: Добив

Публикувано от: kemo
05 май : 13:05

Какво да очакваме от златото през 2016 г.
На пръв поглед 2015 г. не бе добра за златото. Към[още ...]
Публикувано от: kemo
08 яну : 17:24

Това е възможно
Мислите че вашето бижу е безвъзвратно унищожено. В[още ...]
Публикувано от: kemo
26 яну : 03:03

Re: Малко монетки - злато

Публикувано от: kemo
03 окт : 22:50

Re: Кюлчета и слитъци

Публикувано от: kemo
03 окт : 22:48

Търсене DAMIANOVI GOLD
Translate This Page
English English English English English GTM_LAN_DUTCH
За Среброто
Среброто (на лат. argentum, сребро, химичен знак Ag ) е химичен елемент, преходен метал, с пореден номер 47 в Периодичната система на елементите.



То е с бял цвят и красив метален блясък.



Спада към групата на благородните метали. Среброто има най-високата електропроводимост сред металите. Лесно се поддава на обработка и се използва в електронните продукти, както и в бижутерията.

Разпространение
Среброто понякога се среща в самородно състояние, но най-често в свързано, като например Ag2S, аргенит; AgCl, рогово сребро или кераргирит; Ag3[SbS3], прираргирит; Ag3[AsS3], прустит и др. Много често се явява като примес към някои сулфидни руди, но най-вече на галенита – PbS под формата на Ag2S. В този случай се говори за среброносен галенит. Съдържанието му в морската вода възлиза на около 0,001 g/m3.



Среброто е един от металите, които са били известни на човечеството от най-дълбока древност. Египетският фараон Менес с указ е определил отношението между цената на златото и среброто в короната на сиракузкия цар Хиреон посредством относителната плътност. През Средновековието алхимиците са го олицетворявали с Луната, като са му давали и съответния знак. ?мето на държавата Аржентина идва от латинското име на този метал - argentum (испанските завоеватели смятали, че там има големи залежи от сребро).

Получаване
Когато рудата е Ag2S или AgCl, тя се обработва по подходящ начин с NaCN, при което се получава Na[Ag(CN)2]. Тази комплексна сол се подлага на електролиза, при което среброто се отлага на катода. Но най-често то се получава от среброносния галенит, когато неговото количество не е по-малко от 0,02 %. Преди всичко става обогатяване на Ag на сплавта олово-сребро, което се използва евтектикумът на системата, който лежи при 304° и 2,5 %. Това обогатяване е предположено от Патисон и често се нарича “патисонизация”. От евтектичната сплав Ag се отделя по следните два начина:


Купелация, при която сплавта се стапя на купели, където Pb се окислява до PbO, който, стопен, се всмуква в порите на купела, а Ag като неокислимо остава свободно.
Вторият начин ??? практически в двуслойна система Pb-Zn само в цинка???. От цинк-сребърната сплав среброто се изолира, като цинкът се отдестилира. Полученото сребро се рафинира по електрохимичен път.



Употреба
Главната употреба на среброто е като скъпоценен метал. В чисто състояние среброто е 92,5%, примесено обикновено с мед. Бижутата и сребърните изделия обикновено се правят от тази смес. От среброто и сплавите му се праявят още сервизи, полилеи, монети и медали, акумулатори, огледала, свещници, чаши и др. Посребряват се медни, месингови и други предмети. Сребърните йони унищожават болестотворните бактерии, които се съдържат във водата. За лекуване на рани се използва „сребърен памук“ и „сребърна марля“, предварително напоени със сребърен нитрат и изсушени (Ag+ имат дезинфекционно действие).



Фотография
Основното положение, на което е изградена фотографията, е светлочуствителността на сребърните соли по-точно на AgBr и AgCl.Светлочуствителният пласт на фотографските плочи и филми представлява емулсия от AgBr в желатин, която за да повиши светлочувствителността си се остава да узрее при подходящи условия.

При излагането на фотографската плоча на светлината AgBr се разлага до елементарно сребро, и то пропорциянално на силата на светлината.В общи черти механизма на фитихимичния процес е следният: при облъчване на сребърния халогенид се емитрират електрони и при това в реда AgJ-AgCl-AgBr в нарастваща степен. По всяка вероятност протича двуетапния процес. При това обаразът, очертан от отделилото се сребро, не се вижда и затова се нарича латентен или скрит образ. За да стане латентния образ видим той се проявява.Проявяването става в тъмна стая с вещества, които по начало действат редукционно. При това редукционния процес по скорост е пропорционален на действието на светлината. Тъй като плочата е още светлочувствителна в нея се намира още непроменен от проявилия се AgBr, тя се фиксира като се промива с фиксаж.